Úvodní strana Aktuality OFS bije na poplach, fotbalové agresivita přerostla únosnou mez

OFS bije na poplach, fotbalové agresivita přerostla únosnou mez

Napadení rozhodčích, rvačky mezi hráči, fanoušky, urážky nejhrubšího zrna. Bohužel, tohle všechno k fotbalu patří tak jako góly, radost a rytířské činy. Bohužel negativ bylo v okrese Kladno letos na podzim opravdu moc a čím víc se blížil konec, tím horší excesy prosvítaly na povrch. Vedení OFS Kladno se rozhodlo rázně zareagovat a ústy předsedy Petra Blažeje oslovuje všechny aktéry fotbalových zápasů, aby na jaře vzali rozum do hrsti.

"Fotbal, jak ho známe, je víc než jen sport; je to vášeň, kultura a společenský fenomén, který spojuje miliony lidí po celém světě. V posledních letech se však tento krásný sport začal potýkat s problémem agresivity, která zasahuje do samotného jádra hry. Opakované ukončení utkání kvůli inzultacím rozhodčích, hromadné potyčky mezi hráči a diváky a agresivní, nenávistné projevy v hledištích se staly běžným standardem. Pokud nedojde ke změně, fotbal, jak ho známe, by mohl čelit svému zániku," varuje Petr Blažej v úvodu svého otevřeného dopisu fotbalistům.

Zdůrazňuje v něm, že fotbal má svá pravidla, hodnoty a etiku, které ho činí jedinečným. Je to sport, kde by měly vítězit nejen výkony na hřišti, ale také fair play a vzájemný respekt mezi všemi účastníky – hráči, rozhodčími i diváky. "Každá hromadná potyčka, každý incident, který narušuje průběh utkání, je krokem zpět k barbarství, které ve sportu nemá co dělat. Hráči by měli být vzory, které si děti a fanoušci berou za příklad. Agrese a násilí však vytvářejí negativní obraz a ruší vše, co by sport měl reprezentovat," nebere si servítky bývalý prvoligový rozhodčí.

Kladenský svaz pod jeho vedením učinil jasné rozhodnutí a návod arbitrům: pokud nebudou zápasy probíhat v duchu sportovního prostředí, mohou je rozhodčí bez váhání ukončit. Tento dodatek by měl podle Petra Blažeje sloužit jako varování, aby si hráči, funkcionáři a diváci uvědomili vážnost situace. "Pokud se na hřištích a v hledištích neobjeví snaha hrát fair play a respektovat pravidla, riskujeme, že se fotbal stane arénou pro vyřizování osobních účtů místo platformy sportovního výkonu a radosti z něj. Rozdíl mezi sportem a válkou je totiž zatraceně tenký, a pokud na něj zapomeneme, nastartujeme proces, který může vést k destrukci samotného sportu," má jasno první muž okresního svazu.

Agresivní a nenávistné chování diváků má na utkání velmi silný vliv. Ovlivňuje výkon hráčů, ale také celkovou atmosféru zápasu. Pokud se fanoušci místo fandění uchylují k urážkám a výtržnostem, vytváří se toxické prostředí, které snižuje radost ze hry. Sport je přitom o vzájemné podpoře, o sdílení emocí, o společných vítězstvích a prohrách. "Když se místo toho dostáváme do situací, kdy se fyzické souboje odehrávají i mimo hřiště, je to jasný signál, že něco není v pořádku.

Současné trendy ukazují, že pokud se fotbalové organizace a kluby nezapojí do boje proti těmto negativním jevům, může to mít dalekosáhlé následky. Je třeba vychovávat jak hráče, tak i fanoušky k respektu a fair play. Mistr v jakékoli sportovní disciplíně by měl být definován nejen svými úspěchy, ale i způsobem, jakým se chová k ostatním," dodal Petr Blažej.

A těžko s ním nesouhlasit...

 

15.11.2024